Saç Ekim Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

saç ekimi operasyonu
saç ekim operasyonu
fue saç ekim operasyonu
graft nedir

Operasyonun ilk işlemi hastanın saçlı derisinin lokal anestezi uygulanarak uyuşturulmasıdır. Bu sayede hasta operasyon süresinde uyanık kalır, TV seyredebilir, yemek yiyebilir, gazete ya da kitap okuyabilir, ancak acı duymaz.

Saçsız alana nakledilecek saç kökleri iki şekilde elde edilir.

  • Birincisi; FUT yöntemi olarak bilinen eski yöntemde, güvenli donör alan olan enseden bir şerit çıkarılır. Şerit, saç köklerine ayrılır. Şeridin ayrılmasıyla elde edilen küçük saçlı deri parçacıklarına graft adı verilir. Her graft bir veya daha fazla sayıda saç teli(folikül) içerir. Başın arka kısmındakı şeridin çıkarıldığı boşluğun kenarındakı deriler birbirlerine dikilerek kapatılır. Şeridin boş bıraktığı alanın basit bir dikişle kapanabilmesi ve çizgi şeklindeki dikiş izinin saçlarla tamamen kamufle edilebilmesi saç ekimi operasyonunun önemli bir avantajıdır.
  • İkincisi ise enseden şerit çıkartılmasını ve dikiş atılmasını gerektirmez. Saçlı derinin arka ve yan kısmından ve ya diğer uygun bölgelerden (sırt, omuz, göğüs gibi) bu işlem için geliştirilen cihazlarla saç kökleri graft şeklinde hazır olarak çıkarılır. (Halk arasında bu çıkarma işlemi "tek tek" olarak isimlendirilir.)

pornocu