Lazerle Kılcal Damar (Varis) Tedavisi

Lazerle kılcak damar varis tedavisi

Kılcal Damar Genişlemelerine Lazerli Çözüm

Milyonlarca insan cildindeki genişlemiş kılcal damarlardan ve genişlemiş ağrılı bacak damarlarından şikayetçidir. Kılcal damarların genişlemesinde temel etkenler arasında genetik faktörler, gebelik, kuru ve incelmiş ciltler, ayakta sıkça durmayı gerektiren bazı meslek grupları ve yaşlılık sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ciltteki genişlemiş kılcal damarlar içerisinde en sık karşılaştığımız problem bacaklardaki kılcal damar genişlemeleridir.

Kılcal damarlara yönelik lazerler tıbbi teknolojik avantajları sayesinde gerek iğneli yöntemler, gerekse ameliyat yöntemlerine gerek kalmadan ciltteki genişlemiş damarların kolaylıkla azalmasını, görünmez hale gelmesini ve ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bacaklardaki bütün genişlemiş damarlar tedavi edilebilir mi?

Ciltte görülen kılcal damar genişlemelerinden lazer tedavisinin uygun olup olmadığına eğitimli doktor karar verebilir. O nedenle doktora danışmakta yarar vardır. Lazer tedavisi sırasında iğne değil, özel bir lazer enerjisi kullanılır. Lokal anestezi veya ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur. Uygulama esnasında ciltte sadece bir paket lastiğinin çarpması gibi bir his duyulur.

Tedavi süresi nedir?

Seans sayısı problemin yaygınlığı genişliği ve derinliğine göre değişir. Genellikle 1-6 seans uygulanabilmekle birlikte 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi gerçekleştirilebilir.

Yan etkileri var mıdır?

Tedaviden sonra kızarıklık, morluk, hafif şişlik ve çok ince ciltlerde nadiren hafif yanık veya zaman içinde kaybolan lekelenmeler görülebilir. Ancak kalıcı yan etki söz konusu değildir.

Tedavi edilen alanda tekrar kılcal damar genişlemesi olabilir mi?

Tedavide geniş kılcal damarlar tamamen ortadan kaldırıldığından dolayı bu damarların tekrar oluşması söz konusu değildir. Ancak aynı bölgede tüm cilt kesimlerinde olabileceği gibi ileri tarihlerde tekrar yeni kılcal damarların genişlemesi mümkün olabilir. Lazerle tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme ihtimali, tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşüktür.

Tedaviden sonra neler yapılması gerekir?

Özellikle genişlemiş bacak damarlarının tedavisinden sonra tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacaktır. Ayrıca tedavi edilen alanın güneşten korunması ve nemlendirilmesi yararlıdır. İnsanlar tüm aktivitelerine birkaç saatlik istirahatten sonra rahatlıkla yapabilirler.

Lazerlerin diğer tedavilere göre üstünlüğü nedir?

Lazer tedavisi dokulara zarar vermeden ,son derece düşük bir acıyla, kolay, hızlı, etkin bir tedavi seçeneği sunan bir yöntemdir.İhtiyaç duyulan her zamanda uygulanabilir. Lazer genişlemiş damarları hedeflediğinden daha seçici bir tedavi yapılmış olur.

Ciltte kılcal damarların genişlemeleri sağlığımız için ne kadar önemsenmelidir?

Özellikle yüzde ve bacaklarda sonradan gelişen kılcal damar genişlemeleri sıklıkla görülmektedir. Kılcal damarlar yüzde oluştuklarında kırmızı yüz, kırmızı burun gibi estetik yönden hoş olmayan görüntüler oluştururlar. Ancak bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri kırmızı çok ince damarlar halinde başlar, giderek genişleyerek koyu kırmızı renge dönüşürler. Bu görüntüler bazen sadece estetik yönden kötü bir görünüm oluştururken, çoğu zaman da bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan ve görüldükten sonra en erken sürede tedavi edilmelidirler.

Kılcal damar genişlemelerine yönelik lazerler ile başka neler tedavi edilir?

Ciltteki tüm kılcal damarlar, prevariköz genişlemeler, şarap lekeleri ve kırmızılıklar tedavi edilebilmektedir.

Kılcal damar lazerleri herkese uygulanabilir mi?

Kılcal damar lazerleri her yaşta uygulanabilir. Ayrıca doğumda bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler için de uygulanabilir. Gebelerde de güvenle uygulanabilir.

  Lazerle kılcal damar (varis) tedavisi için tercih edilmesi gereken durumlar:
 • İğneden korku duyan hastalar
 • Skleroterapi uygulamasına direnç gösteren hastalar
 • Ayak bileği altında oluşmuş damarlarda
 • Çok ince kırmızı kılcal damarlarda
 • Skleroterapiden sonra kahverengi leke oluşumuna eğilimli hastalar
  Kılcal damar tedavisinde kullanılan lazer ve ışık sistemleri
 • Pulsed dye lazer
 • Long pulsed Nd:YAG 1064 nm lazer
 • Long pulsed Nd:YAG 532 nm lazer ( KTP lazer)
 • Intense Pulsed Light (IPL)

Lazerle kılcal damar tedavileri 6-10 hafta aralıklarla yapılır. Tedavi sürecinde güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Yoğun güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Mekanik koruma yapan, cilde hiçbir şekilde güneş ışığını geçirmeyen DCL CHEMFREE UVA/ UVB SUPERBLOCK SPF 30 kullanımı ile tedavi yaz aylarında dahi yapılabilir.

pornocu